041 878 135
Ogrevanje bazena s pomočjo strehe za bazen

Če ste lastnik/lastnica bazena, v vašem bazenu pa čofotajo tudi otroci, ali spadate med ljudi, kateri se počutijo udobno v bazenu šele pri temperaturah vode nad 28°C, potem vam je verjetno dobro poznan problem prehladne vode. Problem nastane tudi, ko pride do kakšne hladne vremenske fronte, ki vam v nekaj dneh ohladi vodo v bazenu za 2, 3, 4°C. Seveda pa bi si želeli, da lahko brezskrbno čofotamo od aprila do oktobra (zavisi seveda tudi od leta do leta in vremena).

ogrevanje bazena

Naj vam predstavimo nekaj idej kako narediti ogrevanje bazena čim ceneje in čimbolj učinkovito.

1. Uporaba solarne folije

Eden izmed najcenejših načinov za ohranjanje količine vode in pa toplote. Razlog za izgubo toplote v bazenu je najpogosteje izhlapevanje. Zaradi samih zakonitosti termodinamike se topel zrak oziroma topla voda v bazenu dviga na površje, kjer se še dodatno segreva in izhlapeva. S tem, nam iz bazena izhlapeva ravno najbolj segreta voda, kar pa seveda ni dobrodošlo. Solarna folija deluje kot pokrovka na loncu, saj preprečuje izhlapevanje vode iz bazena, istočasno pa absorbira sončno toploto. Cena variira glede na velikost bazena in se giblje med 10 in 30€/m2, seveda zavisi tudi od same kvalitete, tako da začetna investicija ne bi smela biti previsoka.

2. Investicija v solarne obroče

Solarni obroči delujejo po bolj ali manj podobnem principu kot solarna folija. Pravzaprav gre bolj za stvar osebne izbire ali imate raje folijo v enem kosu, ki se zvije in pospravi na kolut, običajno postavljen na robu bazena ali pa več manjših obročev, ki se lahko prosto premikajo po bazenu. Prav tako kot solarna folija tudi solarni obroči preprečujejo izhlapevanje vode in segrevajo bazensko vodo s pomočjo solarne energije. Prednost obročev pred folijo je ta, da je običajno lažje prekriti površino bazena z njimi kot s folijo, še posebej v bazenih nepravilnih oblik, po drugi strani pa med njimi vseeno ostane manjša površina, ki ni pokrita in kjer voda brez težav izhlapeva.

3. Poskusite tekoče solarno pokrivalo za bazen

Podobno kot solarna folija in solarni obroči tudi tekoče sredstvo preprečuje izhlapevanje vode iz bazena in s tem posledično tudi izgubo toplote. Tekoče sredstvo je narejeno iz alkohola in kalcijevega hidroksida, ki sta manj gost kot voda, kar pomeni da plavata na vodi in s tem ustvarita tanko nevidno plast, ki preprečuje izhlapevanje. Tekočina je popolnoma varna za plavanje, je biorazgradljiva tako da nima negativnih posledic za okolje in ne vsebuje nobenih škodljivih kemikalij. To pomeni, da vam tudi kakšen pomotoma zaužit požirek ne bo škodoval, vseeno pa je potrebno embalažo shranjevati izven dosega otrok. Kakorkoli, ta način morda ni najbolj primeren za vaš bazen, če se nahaja na bolj vetrovni lokaciji, ki bo zgornjo plast venomer prestavljal, s tem pa povzročil, da tanka plast tekočine na vrhu ne bo tesnila.

4. Uporabite trik s črno cevjo

Na praktično enak način kot lahko segrevate sanitarno vodo za uporabno v hiši preko solarnih kolektorjev, si lahko uredite tudi za ogrevanje bazena. Solarni kolektor si lahko preprosto naredite sami doma.

Ogrevanje bazena z črno cevjo

Potrebovali boste črno cev za vodo (lahko uporabite kar navadno vrtno cev ali pa alkaten cev, namenjeno napeljavi vodovoda), črpalko za vodo (zadošča že zmogljivejša črpalka za akvarije), črno podlago, katera ima dobre absorpcijske lastnosti (kovinska plošča, betonske plošče, asfaltna površina) in nekaj vijakov, ter spojnih členov. Priporočamo uporabo cevi velikosti 3/4″, seveda pa je to odvisno tudi od količine vode v bazenu in zmogljivosti črpalke, ki jo boste uporabili za ta namen. Takšen domači sončni kolektor postavite na mesto, kjer bo čimbolj izpostavljen sončnim žarkom.

5. Postavite si streho za bazen

Streha za bazen bo najboljša izbira za vas če živite na področju, kjer pogosto piha veter ali pa če bi si želeli kopalno sezono raztegniti še v pomladne in jesenske mesece- Za bolj pogumne pa bo streha omogočala kopanje kar skozi celo leto in v vsakem vremenu, seveda ob kombinaciji dodatnega ogrevanja s toplotno črpalko. Tu seveda ne gre za najcenejšo rešitev, odvisna je predvsem od velikosti bazena, materialov iz katerih je izdelana, od tega ali je fiksna ali pa pomična in omogoča kopanje tudi pod vedrim nebom. Istočasno pa prinaša še druge pozitivne lastnosti, ki jih solarne folije in druge rešitve ne nudijo. Prava izbira za vse, ki vaš domači bazen uporabljate za vsakodnevno rekreacijo in plavanje skozi vso leto.

6. Kupite toplotno črpalko za bazen

Toplotne črpalke za bazen so zagotovo investicija, ki se vam bo izplačala in katere vam ne bo žal. Princip delovanja je popolnoma enak kot pri črpalkah za ogrevanje hiš zrak – voda. S toplotno črpalko bo ogrevanje bazena potekalo mnogo hitreje kot z ostalimi zgoraj opisanimi metodami. Dodatna prednost je tudi to, da se bazenska voda ogreva neodvisno od zunanje temperature in zato ni potrebe po sončnih žarkih, da bi voda postala prijetna.

Toplotna črpalka za ogrevanje bazena

Pred nakupom bodite pozorni predvsem na sledeče parametre:

  • maksimalna prostornina bazena, ki jo lahko določen tip toplotne črpalke ogreva
  • priključna moč
  • grelno število COP (višje število predstavlja boljše razmerje med porabljeno in oddano energijo)
  • material toplotnega izmenjevalca (priporočamo titan, ki je odporen na soli in kloride)
  • raven zvočnega tlaka med delovanjem (da vas na vrtu ne bo motil ropot ventilatorja in kompresorja)

Če pogledamo pod črto pridemo do zaključka, da moramo najprej opredeliti koliko mesecev na leto želimo koristiti bazen in kako zahtevni smo pri temperaturi vode. Če želimo plavati bolj ali manj skozi vse leto, potem je smiselno bazen opremiti s teleskopsko streho, ki omogoča, da ga poleti odpremo, ko ga ne uporabljamo in pozimi pa je zaprt, ter s toplotno črpalko, na kateri si boste nastavili za vas idealno temperaturo in uživali.

Pogosta vprašanja in odgovori

Kako poskrbeti za čimbolj učinkovito ogrevanje bazena?

Za ogrevanje bazena lahko uporabite solarno folijo, ki deluje kot pokrov, ki v bazenu zadržuje vlago in toploto. Na podoben princip delujejo tudi solarni obroči, ki se prosto premikajo po bazenu. Vsekakor bo streha za bazen ena izmed bolj učinkovitih rešitev, saj vam omogoča kopanje skozi celo leto in ob vsakem vremenu. Najbolj učinkovita rešitev pa bo verjetno toplotna črpalka, ki bo poskrbela, da bo temperatura vode vedno taka kot jo želite.

Ali je bazen potrebno ogrevati celo leto?

Če želite plavati skozi celo leto, potem boste potrebovali tudi nekaj opreme za ogrevanje bazena. V primeru, da bi se zanašali samo na toploto sonca, boste lahko svoj bazen udobno koristili le nekaj mesecev v letu. Seveda pa je intenzivnost ogrevanja odvisna od vaših temperaturnih preferenc.

Ali je smiseln nakup toplotne črpalke za ogrevanje bazena?

Toplotne črpalke za bazen so investicija, ki se vam bo zagotovo izplačala. S toplotno črpalko bo ogrevanje bazena potekalo hitreje kot z ostalimi zgoraj opisanimi metodami. Dodatna prednost je tudi to, da se bazenska voda ogreva neodvisno od zunanje temperature in zato ni potrebe po sončnih žarkih, da bi voda postala prijetna.

5/5 - (1 vote)